کاغذ سنگ

با هدف حمایت از طبیعت و محیط زیست  و حفط جنگلها و درختان  ، انجمن گردشگری پارس با عقد تفاهم با شرکت تولید کننده کاغذ سنگی در ایران نسبت به معرفی این محصول به صاحبان صنایع و بخشهای تولیدی و انتشاراتی اقدام نموده است
. این محصول به جهت ملی بودن در حوزه تولید ، مورد حمایت دولت و حافظان محیط زیست و علاقه مندان طبیعت واقع شده تا جاییکه نه تنها مشمول مالیات ارزش افزوده برای استفاده کنندگان نیست ، بلکه تنها کاغذی است که به جهت تولید ملی بودن ، مجوز صادرات دارد .
 این نوع کاغذ برالساس ضخامت  و بسته به  وزن آن قیمت گذاری می گردد برای مثال یک بند 100 میکرونی آن سبک تر و تعداد برگه های  100 در 70 سانتی متری بیشتری نسبت به بند 200 میکرونی دارد .
 قیمت این محصول با توجه به نوسانات ارزی و افزایش نرخ ارز و گرانی کاغذ های وارداتی ، هم اینک قابل رقابت و در مواردی  بسته به نوع  سفرش و در مصارف صنعتی و میکرون استفاده شده در تولید نهایی  ، گاه حتی ارزانتر از نوع کاغذ و مقوای معمولی است
 آخرین نرخ این محصول در خرداد 1398 برای هر کیلو   115/000 ریال میباشد
قیمت نهایی به صورت لحظه ای و هنگام ثبت سفارش اعلام میگردد
جهت اطلاع از جزییات  محصول و  دیدن نمونه های آن می توانید با دفتر انجمن  تماس حاصل فرمایید .
در حال حاضر سفارشات در حوزه چاپ و تامین محصول در استان خراسان و شهر مشهد  به عنوان نماینده از سوی این انجمن صورت می گیرد
به صورت خلاصه بخشی از اطلاعات فنی و تخصص این نوع کاغذ ذکر میگردد.

 

کاغذ سنگ (که با اسم‌های دیگری همچون کاغذ معدنی، کاغذ سنگ مرمر،

کاغذ سنگ (Stone Paper) ابداعی است  که در سال ۱۹۹۰ روی داد. کاغذ سنگ از پودر سنگ تولید میشود. در تولید کاغذهای سنگی هیچ درختی بریده نمی شود و قطره آبی هدر نمی رود. پودر سنگ،از ضایعات کارخانه های سنگ و از معادن سنگی تامین میگردد که دارای فراوانی بسیار بوده و محصول نهایی در پایان مسیر بقاء خود نیز بازگشت پذیر به طبیعت می باشد.

 

 

مزایای کاغذ های سنگی:

– در برابر پاره گی مقاوم می باشد و براحتی کاغذ معمولی پاره نمی شود.

– در برابر آتش گرفتن نیز مقاوم بوده و به کندی آتش می گیرد.

– در برابر آب و رطوبت مقاوم می باشد و مثل عایق عمل می نماید.

– در برابر حشرات مقاوم می باشد. حشرات نمی توانند به آن صدمه بزنند.

– چاپ پذیری بسیار بالایی دارد.

– گواهی FDA  آمریکا را برای کالاهای بهداشتی و غذایی و دارویی دارا می باشد.

– بسیار نرم و لطیف بوده و در امور چاپی و تبلیغی لوکس بسیار مناسب می باشد.

– تنوع مصرفی بسیار داشته و مثل کاغذ معمولی در تمام حوره ها قابل مصرف می باشد.

– ۱۰۰% دوستدار طبیعت می باشد.

دانه دار نبودن بافت کاغذ سنگی باعث شده که سطح آن نسبت به سطح کاغذ معمولی نرم تر و مسطح تر باشد و نیازی به خدمات تکمیلی چاپ مثل روکش سلفون و یا لمینت نداشته باشد. این کاغذ به آسانی و بدون ایجاد دود سمی می‌سوزد. منبع اصلی مواد اولیه آن پسماند معادن و یا سنگ بری‌های سنگ مرمر است که آسیاب شده و به پودر سنگ تبدیل می‌گردد. در تولید کاغذ سنگ از آب، اسید، سفید کننده‌ها یا سفید کننده‌های نوری استفاده نمی‌گردد. “کاغذ سنگ” می‌تواند در دستگاه‌های Inkjet یا دستگاه‌های با مرکب جامد همچون افست، لترپرس و فلکسو استفاده گردد با این حال در پرینترهای لیزری حرارت بالا به خوبی جوابگو نیست.
کاغذی که کمترین آثار سوء را بر روی سیاره ما، زمین دارد . تولید “کاغذ سنگ” یک فرآیند دوستدار محیط زیست می باشد که در این فرآیند از آب استفاده نشده و هیچ گونه آلودگی هوا را هم در پی نخواهد داشت .

هیچ گونه اسیدی در فرآیند تولید کاغذ سنگ استفاده نمی شود و در نتیجه کاغذ سنگ یک محصول کاملا غیرسمی و حتی مناسب برای کاربردهای غذایی می باشد . در فرآیند تولید “کاغذ سنگ” در مقایسه با کاغذهای ساخته شده از چوب درختان تار و پودی وجود ندارد، لذا در تولید کاغذهای گرید SP که مختص صنایع غذایی، لبنی و بهداشتی می باشد در هر دو طرف کاغذ پوشش HDPE وجود دارد که برای مصارف ذکر شده مناسب است.
در خصوص توضیحات بیشتر در مورد عدم وجود تار و پود در “کاغذ سنگ”، توجه داشته باشید که اساسا “کاغذ سنگ” دارای تار و پودی نبوده و از فیبر و سلولز تشکیل نمی گردد. بنابراین تار و پود بهداشتی و غیر بهداشتی محلی از اعراب در این موضوع ندارد. کاغذ سنگ از پودر سنگ و یک چسب غیر سمی به نام HDPE تشکیل می گردد. این چسب همان ماده ای است که برای بهداشتی کردن کاغذ و مقواهای موجود در بازار و کاربرد آن ها در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده می گردد. در واقع داخل جعبه مواد غذایی را از این پوشش به عنوان یک لایه بهداشتی استفاده می کنند که این همان HDPE می باشد که به صورت کلی و ذاتی درون کاغذ سنگ وجود دارد. آنچه لازم است بدانید این است که فقط گریدهای SP و ST می توانند برای مصارف غذایی استفاده شوند. بنابراین بر اساس مدارک و مستندات اخذ شده از SGS نشان میدهد که این محصول از نقطه نظر استانداردهای FDA برای مصارف انسانی بلا اشکال می باشد.

دارا بودن قابلیت هایی نظیر مقاومت در برابر پاره گی، عایق در برابر آب، دفع چربی، قابلیت نوشتن بر روی “کاغذ سنگ” در زیر آب، مقاومت در برابر آتش گرفتن و شعله ور شدن، قابلیت شتسشوی “کاغذ سنگ”، قابلیت بازیافت در برابر اشعه نور خورشید و بسیاری از ویژگی های دیگر. “کاغذ سنگ” نه تنها یک محصول آلترناتیو و جایگزین می باشد، بلکه کمترین آثار منفی را بر روی سیاره سبز ما دارد.

کاغذ سنگ دوستدار محیط زیست اطلس ایرانیان

کاغذ معدنی غنی شده نیز شناخته می‌شود) محصولی شبیه کاغذ است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم در امتزاج با پلی اتیلن پرچگال HDPE می‌باشد. این محصول در نوشتار و لوازم و التحریر، یادداشت، پوستر، کتاب، مجله، ساک دستی و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌گردد.

پیشینه کاغذ سنگ

فرایند ساخت کاغذ سنگ در ابتدا توسط شرکت تایوانی Lung Meng Tech Co. در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسعه یافت.[۱] کاغذ سنگ تا کنون در ۴۰ کشور جهان ثبت اختراع گردیده‌است که در آن‌ها با نام‌هایی همچون MIST™ Paper, Parax Paper™، Terraskin™، ViaStone™، Kampier™، EmanaGreen™، Rockstock™ و Pixz Printing™ به بازار عرضه گردیده‌است.

ویژگی‌ها

ضدآب بودن و مقاومت در برابر پارگی از خصوصیات بارز این مدل کاغذ به‌شمار می‌آید. همچنین این کاغذ بار الکتریسیته ساکن را به خود نگرفته و بدون اسید است بدین معنا که PH آن خنثی است. در برابر روغن و حشرات نیز مقاوم است. به دلیل بافت شبیه لاتکس، در برابر پارگی مقاوم است. بافت کاغذ سنگ‌دانه دار نیست.

چگالی کاغذ سنگ مقداری بین ۱٫۰ و ۱٫۶ را داراست که از این لحاظ برابر یا تا حدودی بیشتر از کاغذ معمولی است و بافت آن تا حدودی شباهت به سطح پوسته تخم مرغ آب‌پز شده دارد. می‌توان کاغذ سنگ را از لحاظ بازیافت با پلاستیک از درجه ۲ بازیافت نمود یا مجدداً به کاغذ سنگ بازسازی نمود. کاغذ سنگ از لحاظ بازیافت زیست تخریب پذیر نیست با این حال در شرایط بازیافت تجاری و تحت اثر نوردهی تجزیه پذیر خواهد بود.

دانه دار نبودن بافت کاغذ سنگ باعث شده که سطح آن نسبت به سطح کاغذ معمولی نرم‌تر و مسطح تر باشد و نیازی به خدمات تکمیلی چاپ مثل روکش سلفون یا لامینت نداشته باشد. این کاغذ به آسانی و بدون ایجاد دود سمی می‌سوزد. منبع اصلی مواد اولیه آن پسماند معادن یا سنگ بری‌های سنگ مرمر است که آسیاب شده و به پودر سنگ تبدیل می‌گردد. در تولید کاغذ سنگ از آب، اسید، سفید کننده‌ها یا سفید کننده‌های نوری استفاده نمی‌گردد. کاغذ سنگ می‌تواند در دستگاه‌های Inkjet یا دستگاه‌های با مرکب جامد همچون افست، لترپرس و فلکسو استفاده گردد با این حال در پرینترهای لیزری حرارت بالا به خوبی جوابگو نیست.[۱]