ارمنستان ،

سفری لذت‌بخش به سرزمین باستانی هایک

ستان کشوری کوچک است با تاریخی نسبتا کهن. این کشور توسط یکی از نوادگان نوح پیامبر پایه‌گذاری شد و در همان زبان ارمنی هایک خوانده می‌شود. این کشور زیبا که طبیعتی دل‌انگیز و روح‌بخش دارد یکی از اولین سرزمین‌هایی بود که دین مسیحیت را در خاک خود پذیرفت. سفر به ارمنستان می‌تواند خاطراتی بی‌تکرار برای شما بسازد. این تجربه بین تنفس در هوای خوش و دیدن مناظر طبیعی این سرزمین تا بازدید از بناهای تاریخی و کلیساهای هنرمندانه‌ی ارمنستان تقسیم می‌شود. با سفرزون همراه شوید تا گشت و گذاری داشته باشیم در دل جاهای دیدنی ارمنستان و بیشتر با این کشور آشنا شویم.

پارک ملی شیکاهو ، رویایی حقیقی

جاهای دیدنی ارمنستان

پارک ملی شیکاهو و دشت‌های ناشناخته‌اش

این پارک شگفت‌انگیز می‌تواند به یکی از زیباترین خاطرات طبیعت‌گردی در میان جاهای دیدنی ارمنستان برای شما تبدیل شود. پارک ملی شیکاهو مانند سرزمینی ناشناخته است که بسیاری از بخش‌های آن هنوز کشف نشده. ممکن است در این منطقه پلنگ، بز کوهی، خرس و مار حیات داشته باشند. یکی از زیبایی‌هایی که خیال‌انگیزی این پارک را بیشتر کرده وجود بیش از ۱۱۰۰ گونه‌ی گیاهی در منطقه است. حدود ۷۰ نوع از این گیاهان در کتاب قرمز ارمنستان به‌ثبت رسیده است. این میراث گران‌بهای طبیعی یکی از بکرترین نقاط زمین است.

آدرس پارک ملی شیکاهو روی نقشه گوگل

کوه آراگاتس ، آفریده‌ی طبیعت

جاهای دیدنی ارمنستان

آتشفشان خفته در دل چهار قله

این کوه مقصد محبوب کوهنوردان است. اگر شما هم از طرفداران این رشته‌ی ورزشی هستید و می‌خواهید نفسی تازه کنید پیشنهاد ما در میان قدم به راه بگذارید و به‌سوی کوه آراگاتس حرکت کنید. این کوه آتشفشانی خاموش در قلب خود دارد و اطراف آن‌را چهار قله گرفته‌اند که منظره‌ای جادویی خلق کرده است. همنشینی صخره‌ها و گیاهان شما را به آرامشی بی‌پایان دعوت می‌کند. همچنین در کنار این کوه می‌توانید به رصدخانه اخترفیزیک بیوراکان سر بزنید ذو از قلعه آمبرد بازدید کنید.

آدرس کوه آراگاتس روی نقشه گوگل

صومعه نوراوانک ، صومعه‌ی نو

جاهای دیدنی ارمنستان

نوراوانک به معنای نو

ارمنستان به‌واسطه سابقه‌ی طولانی حضور دین مسیحیت در آن پر از کلیساهای رنگارنگ و مختلف است. یکی از آن‌ها صومعه نوراوانک است که در سال‌های ۱۹۰۰تا ۲۰۰۰ مورد بازسازی قرار گرفت. این اثر در روزگاران اوج خود یکی از مراکز مهم مذهبی فرهنگی ارامنه محسوب می‌شد. این مجموعه کلیسایی دارای کلیسای سنت کاراپت، سنت گریگور، کلیسای کوچک با یک سالن طاقی شکل، و کلیسای سنت استیتساتسین مقدس است.

آدرس صومعه نوراوانک روی نقشه گوگل

دریاچه آرپی ، خیال‌انگیز در جاهای دیدنی ارمنستان

جاهای دیدنی ارمنستان

دریاچه آرپی | مکانی برای پرنده نگری

یکی از زیباترین انتخاب‌هایی که در میان جاهای دیدنی ارمنستان می‌توانید داشته باشید دریاچه آرپی است. ان دریاچه زلال در ارتفاع ۲۰۲۵ متری از سطح دریا با مساحت ۲۲۰ کیلومتری واقع شده است.
اکو سیستمی که در همسایگی این دریاچه جان گرفته است پر از زندگی و انرژی است. اگر در ماه‌های سرد سال به این نقطه سفر کنید سراسر دریاچه را یخ پوشانده و منظره‌ای زیبا در مقابل شما قرار می‌گیرد. این نقطه یکی از بهترین گزینه‌ها برای کمپ زدن در طبیعت ارمنستان است.

آدرس دریاچه آرپی روی نقشه گوگل

وانادزور ، شهری پر جاذبه

این شهر کوچک در قسمت شمالی کشور ارمنستان قرار دارد و در دل خود زیبایی‌های کوچک و بزرگ بسیاری دارد. بیشتر کسانی‌که وانادزور در فهرست جاهای دیدنی ارمنستان قرار داده‌اند بر داچاهای این شهر تاکید کرده‌اند. داچا خانه‌ها و کلبه‌های تابستانی این شهر هستند.

آدرس وانادزور روی نقشه گوگل

قلعه امبرد و کلیسای استوتساتسین

جاهای دیدنی ارمنستان

قلعه امبرد و کلیسای استوتساتسین | دو همسایه‌ی تاریخی

این دو بنای مهم تاریخی را هنگام گشت‌گذار در جاهای دیدنی ارمنستان فراموش نکنید. این دو اثر در شمال ارمنستان به‌روی کوه آراگاتس قرار دارند. در ابتدا قلعه امبرد بود که در عصر برونز ساخته شده است پس از آن یعنی چیزی حدود چهار قرن بعد با گسترش قلعه ، بنای کلیسای استوتساتسین
ساخته شد. این بناها ارزش تاریخی و هنری بسیاری دارند پس بازدید از آن‌ها را در هنگام سفر خود فراموش نکنید.

آدرس قلعه امبرد روی نقشه گوگل

رصدخانه کاراهونج ، نشانی از علم قدیم

جاهای دیدنی ارمنستان

قدیمی‌تر از رصدخانه انگلستان

به جنوب ارمنستان سفر کنید تا یکی از کهن‌ترین رصدخانه‌های جهان را ببینید. رصدخانه کاراهونج یکی از عجیب‌ترین نشانه‌ها از علم گذشتگان است که هنوز هم دیدن آن پر از هیجان و شگفتی است. در برنامه بازدید از جاهای دیدنی ارمنستان رصدخانه کاراهونج را فراموش نکنید.

صومعه خور ویراپ ، تاریخی و زیبا

جاهای دیدنی ارمنستان

صومعه‌ای تاریخی

این صومعه که تاریخی طولانی را برای روایت در دل دارد یکی دیگر از صومعه‌های زیبای ارمنستان است. صومعه خور ویراپ بخشی از مجموعه کلیسای حواری است و در دشت آرارات قرار دارد که نقطه‌ی صفر مرزی ارمنستان و ترکیه است. این اثر در روزگار سلسله اشکانی بنا شد. تاریخ این رصدخانه با تیردادسوم و ماجرای زندانی کردن گریگور روشنگر پیوند خورده است.

آدرس صومعه خورویراپ روی نقشه گوگل

شهر تاریخی دوین

جاهای دیدنی ارمنستان

آثار به جا مانده در شهر تاریخی دوین

این شهر یکی دیگر از جاهای دیدنی ارمنستان است که بازدید از آن‌را به شما توصیه می‌کنیم. شهر دی‌وین در قرون وسطی پایتخت ارمنستان بوده است و در طی سال‌های بعد آثار باستانی ارزشمند بسیاری در این منطقه کشف شده. یکی دیگر از جذابیت‌های این شهر کلیسای جامع سنت گریگور است که پس از سال‌ها از زیر خاک کشف شد.

آدرس شهر دوین روی نقشه گوگل

گیومری و هزاران نام

جاهای دیدنی استانبول

مناظر شهری گیومری

این شهر یکی دیگر از پرجمعیت‌ترین شهرهای ارمنستان است. گیومری تاریخی طولانی پشت سر گذاشته و در دوران‌های مختلف نام‌هایی متفاوت گرفته است. یکی دیگر از شهرهایی که در لیست جاهای دیدنی ارمنستان قرار می‌گیرد و با به شما بسیار توصیه می‌کنیم شهر گیومری است.

آدرس شهر گیومری روی نقشه گوگل

کلیسای گغارت ، میراث خاندان آل زاکاریان

جاهای دیدنی ارمنستان

کلیسایی از دل سنگی کوه

گغارت معنای نیزه می‌دهد و کلیسایی است در ارمنستان که یکی از شگفت‌انگیزترین سازه‌های معماری در جاهای دیدنی ارمنستان محسوب می‌شود. این اثر در روزگاری که وسایل عمرانی در ابتدایی‌ترین حالت خود بودند در دل کوهستان بنا شد و ارزشی جهانی دارد. دیدن کلیسای گغارت را حتما در برنامه خود قرار دهید، این کلیسا جز میراث فرهنگی یونسکو است.

آدرس کلیسای گغارت روی نقشه گوگل

شهر جرموک و مراکز آب‌درمانی

این شهر یکی دیگر از انتخاب‌های پیش روی شما در جاهای دیدنی ارمنستان است. این شهر در زمینه‌ی گردشگری سلامت بسیار برای ارمنستان دارای اهمیت است. شما در سراسر شهر جرموک می‌توانید مراکز آب‌درمانی را پیدا کنید و برای ساعاتی خود را به آرامش و سلامتی دعوت کنید.

آدرس شهر جرموک روی نقشه گوگل

دره گل ها ارمنستان، رنگ خوش زاخکازور

زاخکازور به معنای دره گل ها است. این شهر کوچک با وجود طبیعت بی‌نظیرش یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سفر به ارمنستان محسوب می‌شود. شهر زاخکازور با وجود چشمه‌های آب معدنی زلال و پیست اسکی محبوبش از آن دست جاهای دیدنی ارمنستان است که نباید از آن سرسری گذشت.

– رستوران بار “آلوا”
– کچاریس
– بورمونک
– کافی برک
– چایخانه شرقی

دمای زاخکازور در فصل گرم سال در ماه آگوست به ۱۷ درجه بالای صفر و در ژانویه ۶- است.

آدرس شهر زاخکازور روی نقشه گوگل

کاسکاد یا بنای یادبود هزارپله در ایروان

کاسکاد | بزرگ‌ترین نمادی که پس از فروپاشی شوروی در ارمنستان ساخته شد

کاسکاد | بزرگ‌ترین نمادی که پس از فروپاشی شوروی در ارمنستان ساخته شد

یکی از بزرگ‌ترین نمادهایی که پس از فروپاشی شوروی در کشورهای استقلال یافته ساخته شده بنای یادبود کاسکاد یا هزار پله (The Great Cascade) است. این بنا سازه‌ای بزرگ از پلکان‌هاست که به زیبایی به سمت پایین ساختمان با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند. بنای هزارپله که بر روی تپه‌ای قرار گرفته به مجسمه‌ای مدرن و عظیم شباهت دارد.

دریاچه باستانی سوان

سفر به ارمنستان و لذت در سرزمین انارها ۳

لذت تماشای مناظر بکر از کنار دریاچه‌ی سوان ارمنستان

دریاچه باستانی سوان که به نگین ارمنستان شهرت دارد یکی از بزرگ ترین و مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین کوهستانی در دنیاست. ساحل دریاچه بسیار زیبا و پر از درختان تناور و صخره‌های پر شیب است. منظره‌ای که از دریاچه خواهید دید از قله‌های مرتفع و برفی که دامنه‌هایشان درون ابر قرار گرفته تشکیل می‌شود. تعداد زیادی عبادتگاه نیز در اطراف دریاچه وجود دارد که ارزش بازدید دارند. رفتن به دریاچه سوان را در سفر به ارمنستان به هیچ وجه از دست ندهید.

آدرس دریاچه سوان روی نقشه گوگل

مجموعه کلیسای اچمیادزین

سفر به ارمنستان و لذت در سرزمین انارها ۴

اچمیادزین از اصلی‌ترین اماکت مقدس ارمنستان

کلیسای اچمیادزین (Echmiadzin) یکی از اصلی‌ترین اماکن مقدس ارمنستان است که قدمتی تقریبا دو هزارساله دارد. از زمانی که ارمنستان مسیحیت را به‌عنوان دین رسمی خود انتخاب کرده اچمیادزین به قلب فرهنگی، مردمی و روحانی‌ آن تبدیل شده است. در این مکان موزه‌ای نیز وجود دارد که تکه‌هایی از صلیبی که مسیح را بر روی آن بسته بودند و قسمتی از بدنه‌ی کشتی نوح در آن به‌نمایش در آمده است.

آدرس کلیسا اچمیادزین روی نقشه گوگل

صومعه تاتیو ، جواهر معماری قرون وسطی

سفر به ارمنستان و لذت در سرزمین انارها ۵

تاتیف | جواهری از قرون وسطی در ارمنستان

بنای صومعه تاتیو (Tatev) در حقیقت جواهر معماری قرون وسطی در ارمنستان است که بین قرون ۹ تا ۱۳ میلادی ساخته شده است. قدیمی‌ترین قسمت‌های کلیسا قدمتشان به قرن ششم نیز می‌رسد. موقعیت این بنا که در میان کوهستان‌های مرتفع و محیطی آرام قرار گرفته نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند.

آدرس صومعه تاتیو روی نقشه گوگل

منظره قله آرارات

سفر به ارمنستان و لذت در سرزمین انارها ۷

کوه آرارات شناسنامه‌ی ارمنستان است

کوه آرارات شناسنامه ارمنستان است و نقشی کلیدی در تاریخ و فرهنگ مردم این سرزمین بازی کرده، با این حال امروزه قله این کوه در کشور ترکیه قرار دارد. کوه آرارات را می‌توان از نقاط زیادی در ایروان مشاهده کرد و معماری این شهر به شکلی است که نمای قله آرارات منظره اصلی کل شهر را تشکیل دهد.

آدرس قله آرارات روی نقشه گوگل

ناحیه تاریخی گارنی

سفر به ارمنستان و لذت در سرزمین انارها ۸

تماشای بقایای مهم تاریخی در گارنی ارمنستان

در منطقه‌ی تاریخی گارنی (Garni) تعدادی بنای تاریخی و معماری مربوط به دوره هلنیستی و اوایل مسیحیت وجود دارد. مهم‌ترین اثر این مجموعه معبد و دژ گارنی است. از دیگر آثار بجا مانده می توان به بقایای کاخ سلطنتی و حمام هایی که به شیوه رومی ساخته شده اند اشاره نمود.

آدرس منطقه گارنی روی نقشه گوگل

شهر دلیجان و طبیعت بی‌نظیرش

سفر به ارمنستان و لذت در سرزمین انارها ۹

دلیجان آب‌وهوایی کوهستانی و دلپذیر دارد

دلیجان جزو شهرهای بزرگ ارمنستان محسوب می‌شود که آب و هوایی کوهستانی و دلپذیر دارد. این شهر به‌خاطر داشتن هوای بسیار پاکی که دارد در بین مبتلایان به بیماری‌های تنفسی شهرت پیدا کرده است. کوهستان‌های پوشیده از جنگل، زمستان‌های گرم، تابستان‌های خنک، و چشمه‌های آب معدنی دلیجان را به تفرجگاهی عالی تبدیل کرده‌اند.

آدرس شهر دلیجان روی نقشه گوگل